Σύμφωνα με τα αποτελέσματα της πλειοψηφίας των παρατάξεων που συμμετείχαν στις φοιτητικές εκλογές πρώτη δύναμη αναδείχθηκε η Πανσπουδαστική Κίνηση Συνεργασίας, αφήνοντας ξανά δεύτερη τη ΔΑΠ-ΝΔΦΚ. «Το ποτάμι πίσω δεν γυρνά, Πανσπουδαστική πρώτη δύναμη ξανά», το σύνθημα των φοιτητών της παράταξης του ΚΚΕ που πανηγύριζαν μέχρι τις πρώτες πρωινές ώρες στο Πολυτεχνείο.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/05/ΠΚΣ-Αποτελέσματα.jpg)
Με βάση τα αποτελέσματα της ΠΚΣ, η ίδια συγκέντρωσε 19.632 ψήφους και βρίσκεται στο 35.04%, ενώ η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ συγκέντρωσε 14.441 ψήφους και βρίσκεται στο 25.77%. Ακολουθεί η ΠΑΣΠ με 5.299 ψήφους και 9.46%, το ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ με 5.635 και 10.06%, ενώ τα σχήματα που καταγράφησαν ως «ΕΑΑΚ και αριστερά αγωνιστικά σχήματα» συγκέντρωσαν 3.761 ψήφους και 6.71%. Το Δίκτυο είχε 1.457 ψήφους και 2.60%, με τα Λοιπά να καταγράφονται 8.05% με 4.508 ψήφους.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/05/νΚΑ-αποτελέσματα.jpg)
Τα ΕΑΑΚ-Αριστερά αγωνιστικά σχήματα δίνουν ποσοστό 35.33% στην Πανσπουδαστική και στη ΔΑΠ 26.25%. Τρίτη δύναμη καταγράφεται το ΕΑΑΚ-ΑΡΕΝ με 10.66% και μετά το ΕΑΑΚ και αριστερά αγωνιστικά σχήματα με 8.91%. Ακολουθεί η ΠΑΣΠ με 8.67% και το Δίκτυο με 2.17%.
Αμφισβήτηση από τη ΔΑΠ και «πρωτιά» για την ίδια
Η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ από νωρίς το βράδυ διαμήνυε πως είναι η νικήτρια των φετινών εκλογών κατηγορώντας την Πανσπουδαστική για «νοθεία». «Για 36η συνεχόμενη εκλογική διαδικασία, η ΔΑΠ-ΝΔΦΚ κατακτά την πρώτη θέση στις φοιτητικές εκλογές με ποσοστό 40,3%. Ευχαριστούμε κάθε φοιτήτρια και κάθε φοιτητή για την εμπιστοσύνη!», το τελικό μήνυμα της παράταξης της Νέας Δημοκρατίας.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/05/ΔΑΠ-αποτελέσματα-1024x517.jpg)