Δωρεά ενός απινιδωτή πραγματοποιήθηκε στο 7ο Γυμνάσιο Χαλανδρίου από τον Ερυθρό Σταυρό την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2024. Ο απινιδωτής αυτός αποτελεί ευγενική δωρεά της κ. Σωτηρίας Ρήγα και του κ. Δημήτρη Κανέλλη, εκ μέρους των Ελληνίδων Σοροπτιμιστριών.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2024/02/16-1024x682.webp)
Αναλυτικά, η ανακοίνωση του γραφείου τύπου του Δήμου Χαλανδρίου έχει ως εξής:
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2024/02/14-1-1024x682.webp)
Σε μια συγκινητική τελετή στο 7ο Γυμνάσιο σχολείο, παραδόθηκε την Παρασκευή 16 Φεβρουαρίου 2023, από τον Ερυθρό Σταυρό, ο απινιδωτής που αποτελεί ευγενική δωρεά της κ. Σωτηρίας Ρήγα και του κ. Δημήτρη Κανέλλη, εκ μέρους των Ελληνίδων Σοροπτιμιστριών.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2024/02/15-1-1024x682.webp)
Δύο ειδικές εκπαιδεύτριες του Ερυθρού Σταυρού παρουσίασαν στους εκπαιδευτικούς και τους μαθητές τον τρόπο λειτουργίας του απινιδωτή.
Στην εκδήλωση παραβρέθηκε, εκπροσωπώντας το δήμαρχο Χαλανδρίου Σίμο Ρούσσο, η πρόεδρος του Δημοτικού Συμβουλίου Τάνια Καραγιάννη, η οποία ευχαρίστησε τους δωρητές για την ευγενική τους προσφορά καθώς και τον Ερυθρό Σταυρό για την πρωτοβουλία να υποστηρίξει τη δωρεά.
Το παρών έδωσε και η πρόεδρος των Ελληνίδων Σοροπτιμιστριών, Ιωάννα Κοτσαρίνη.