Συνεχίζονται, με το απαραίτητο εορταστικό περιτύλιγμα και διάθεση, οι δράσεις ευαισθητοποίησης των πολιτών από την Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου Χαλανδρίου.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/411852364_736259818424649_2335161946938237979_n-1024x768.jpg)
Αναλυτικά, η ανακοίνωση του γραφείου τύπου του Δήμου έχει ως εξής:
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/6-1-1024x651.jpg)
Οι κοινωνικές δομές του Δήμου Χαλανδρίου ένωσαν δυνάμεις το επταήμερο 22-29 Δεκεμβρίου, προκειμένου να ενημερώσουν τους πολίτες για τις παρεχόμενες υπηρεσίες αλλά και να τους ευαισθητοποιήσουν σε θέματα διαφορετικότητας και ψυχικής υγείας.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/9-1-1024x687.jpg)
Στο γιορτινό «σπιτάκι», που στήθηκε στην κεντρική πλατείας Χαλανδρίου, οι εργαζόμενοι/ες στις κοινωνικές δομές του Δήμου οργάνωσαν δράσεις για παιδιά, μίλησαν με τους πολίτες, άκουσαν τις ανάγκες τους, τις οποίες κατέγραψαν σε ειδικά ερωτηματολόγια, μοίρασαν ενημερωτικό υλικό.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/28-1024x683.jpg)
Πέρα από τη γιορτινή δράση face painting για τα παιδιά των εξυπηρετούμενων του Κοινωνικού Παντοπωλείου, οργανώθηκαν δύο ακόμα ενδιαφέρουσες δράσεις. Η πρώτη έγινε από το Παράρτημα Ρομά, σε συνεργασία με το 4ο Δημοτικό σχολείο Χαλανδρίου. Η δεύτερη, είχε αντικείμενο τη διαφορετικότητα και την ψυχική υγεία και οργανώθηκε σε συνεργασία με την ΑΜΚΕ ΙΑΣΙΣ.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/410488925_897748395192097_5547076253654207288_n-1024x768.jpg)
Στο επταήμερο ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης συμμετείχαν: το Κέντρο Κοινότητας, το Παράρτημα Ρομά, η Κοινωνική Υπηρεσία του Δήμου, το Κοινωνικό Παντοπωλείο, το Συμβουλευτικό Κέντρο Γυναικών και το Τμήμα Προληπτικής Ιατρικής.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/411840938_750459746944270_5789691195573317852_n-1024x766.jpg)