Την έλλειψη αιθουσών για τις νέες εγραφές στο Ειδικό Λύκειο Αγίας Παρασκευής αναδεικνύει ο υποψήφιος Δήμαρχος Γιάννης Σταθόπουλος. Η «Νίκη των Πολιτών» αναφέρει σχετικά:
Με Αντιπροσωπεία της Ένωσης Συλλόγων Γονέων Αγ. Παρασκευής, της Ομοσπονδίας Γονέων Αττικής όπως και γειτονικών μας Ενώσεων Γονέων συμμετείχαμε στην σύσκεψη που έγινε στο γραφείο του Διευθυντή Δευτεροβάθμιας Εκπαίδευσης Β’ Αθήνας.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/07/Ανάγκη-αιθουσών-στο-Ειδικό-Λύκειο-Αγ.-Παρασκευής-1024x1024.jpg)
Κύριο θέμα της σύσκεψης ήταν το πρόβλημα που έχει προκύψει στο Ενιαίο Ειδικό Επαγγελματικό Γυμνάσιο – Λύκειο (ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ.) Αγίας Παρασκευής.
Συγκεκριμένα, το σχολείο δεν διαθέτει ελεύθερες αίθουσες για να φιλοξενήσει τις νέες εγγραφές των μαθητών του Βόρειου Τομέα Αττικής για τη σχολική χρονιά 2023 – 2024.
Η πλειοψηφία των μαθητριών και μαθητών του ΕΝΕΕΓΥΛ ανήκουν στο φάσμα του αυτισμού, με αισθητηριακές διαταραχές και απαιτείται εξειδικευμένη παρακολούθηση και αντιμετώπιση.
Εκτός του αιτήματος να διασφαλιστεί η φοίτηση όλων των μαθητών και μαθητριών για το 23-24,στην σύσκεψη τέθηκε ως θέμα η ανάγκη νέου ΕΝ.Ε.Ε.ΓΥ.Λ. στον Βόρειο Τομέα Αθηνών, κάτι που θα αποτελέσει την τελική λύση του προβλήματος.