Α.Γ.Σ. ΑΝΑΤΟΛΗ: Πραγματοποιήθηκε ο 11ος Ημιμαραθώνιος της Αθήνας

Για ΠΕΜΠΤΗ συνεχή χρονιά νικητής ο Παναγιώτης Καραΐσκος – Ανακοίνωση του Δ.Σ.

Από το Δ.Σ. του Α.Γ.Σ. ΑΝΑΤΟΛΗ Ν.Ιωνίας εκδόθηκε η παρακάτω ανακοίνωση:

Την Κυριακή το πρωί 12.3.2023 διεξήχθη (από τον ΣΕΓΑΣ και το Δήμο της Αθήνας, με συνδιοργανωτή την Περιφέρεια Αττικής), ο 11ος Ημιμαραθώνιος της Αθήνας, με εκκίνηση και τερματισμό τους χώρους ακριβώς μπροστά από το Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη, στο Σύνταγμα. Ο αγώνας ήταν αφιερωμένος στον αείμνηστο μεγάλο μουσικοσυνθέτη ΜΙΚΗ ΘΕΟΔΩΡΑΚΗ και αποτελούσε και Πανελλήνιο Πρωτάθλημα Ημιμαραθωνίου. Με πολύ καλές καιρικές συνθήκες έλαβαν μέρος χιλιάδες δρομείς και τερμάτισαν ( 4.237 άνδρες και 1.197 γυναίκες) περιχαρείς κάτω από τα συνεχή χειροκροτήματα των εκατοντάδων φιλάθλων.

Την νίκη στους άνδρες απέσπασε για ΠΕΜΠΤΗ συνεχή χρονιά ο Πρωταθλητής μεγάλων αποστάσεων ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ  ΚΑΡΑΪΣΚΟΣ του Πανελληνίου Γ.Σ., με χρόνο 1:07.59. Στη δεύτερη θέση τερμάτισε ο νεαρός αθλητής του Γ.Σ. Αμαρουσίου ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΤΣΑΚΑΛΟΣ με χρόνο 1:08.07. Την τρίτη κατέλαβε ο αθλητής του ΓΑΣ Ιλισσός  ΧΑΡΑΛΑΜΠΟΣ ΠΙΤΣΩΛΗΣ (νικητής του περσινού Διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας) με χρόνο 1:08.33.

Ο εκφωνητής της διοργάνωσης ανακοίνωνε τακτικά «τα περάσματα» των προπορευόμενων και η εξέλιξη έδειχνε ότι θα υπήρχε μια δύσκολη πρωτιά. Οι χρόνοι και των τριών πρώτων νικητών δείχνουν ότι υπήρξε έντονος συναγωνισμός μέχρι και την τελική ευθεία.

Στις γυναίκες την πρώτη θέση κατέλαβε η ΙΣΜΗΝΗ ΠΑΝΑΓΙΩΤΟΠΟΥΛΟΥ  του συλλόγου Αναγέννηση Λαμίας με χρόνο 1:17.46, στη δεύτερη θέση ήταν η ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΩΝΣΤΑΝΤΙΝΟΠΟΥΛΟΥ του Α.Π.Κ. Νεάπολης (νικήτρια του περσινού Διεθνούς Μαραθωνίου της Αθήνας) με χρόνο 1:18.28 και στην τρίτη θέση ΣΤΑΜΑΤΙΑ ΝΟΥΛΑ του Πανελληνίου Γ.Σ. με χρόνο 1:21.12. Οι νικητές και οι νικήτριες του αγώνα εκφράστηκαν με εγκωμιαστικά λόγια για τη διοργάνωση και για τους πολυπληθείς θεατές σε όλο το μήκος της διαδρομής.

Πριν την εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου δόθηκε η εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου των αθλητών με αμαξίδια, που απέσπασαν το θαυμασμό και τα χειροκροτήματα όλων των φιλάθλων της αφετηρίας του αγώνα.

Μετά την εκκίνηση του Ημιμαραθωνίου διεξήχθη ο αγώνας 1.000 μ. για παιδιά συνοδευόμενα από τους γονείς τους, καθώς και αθλητών Α. με Α. Η εκκίνηση δόθηκε από Πολεμικό Μουσείο. Ο τερματισμός έγινε στο ίδιο σημείο, που είχε οριστεί για όλους τους αγώνες. Όλα τα παιδιά και οι συνοδοί τους πήραν κατά τον τερματισμό τους ένα αναμνηστικό μετάλλιο.

Στον Ημιμαραθώνιο τερμάτισαν και οι αθλητές του Συλλόγου μας (ΑΓΣ «ΑΝΑΤΟΛΗ»):

ΑΘΑΝΑΣΙΟΣ ΚΑΡΒΟΥΝΙΑΡΗΣ  (στην 25η θέση- ΠΡΩΤΟΣ στην ηλικιακή κατηγορία του) με χρόνο 1:15.04, ΔΗΜΗΤΡΗΣ ΦΟΡΜΟΖΗΣ με χρόνο 1:23.30 και ΑΛΕΞΗΣ ΓΕΩΡΓΟΥΛΙΑΣ με χρόνο 1:29.19.

Το μεσημέρι της Κυριακής διεξήχθη και ο αγώνας των 5.000 μ. με τερματισμό το ίδιο σημείο, μπροστά στο Μνημείο του Άγνωστου Στρατιώτη. Νικητής για ΤΡΙΤΗ συνεχή χρονιά και με ατομικό ρεκόρ ο ΓΙΩΡΓΟΣ ΣΤΑΜΟΥΛΗΣ με χρόνο 15.10. Δεύτερος ήταν ο ΠΑΝΑΓΙΩΤΗΣ ΠΕΤΡΟΥΛΑΚΗΣ (ΓΑΣ Ιλισσός), με χρόνο 15.33 και τρίτος ο ΠΕΤΡΟΣ ΠΑΠΑΪΩΑΝΝΟΥ (Πανελλήνιος Γ.Σ.) με χρόνο 15.38.

Στις γυναίκες πρώτη ήταν η ΜΑΡΙΑ ΚΑΣΣΟΥ (του Παναξιακού Γ.Σ.) με χρόνο 17.02, δεύτερη η ΜΕΛΙΣΣΑ ΑΝΑΣΤΑΣΑΚΗ (του Αλέξανδρου Μακεδονίας) με χρόνο 17.34 και τρίτη ΒΑΣΙΛΙΚΗ ΚΑΛΛΙΜΟΓΙΑΝΝΗ με χρόνο 17.38.

Θυμίζουμε ότι η Οργανωτική Επιτροπή των 36ων Αγώνων Δρόμου «Μπλόκο Καλογρέζας 2023» την Κυριακή 12 Μαρτίου βράβευσε τον Παναγιώτη Καραΐσκο για τις μεγάλες νίκες του στον αθλητισμό, στη ζωή και στην κοινωνία.

Την Παρασκευή 18.3.2023 διεξήχθησαν αγώνες Μαραθωνίου και Ημιμαραθωνίου στην Ιερουσαλήμ. Στον Ημιμαραθώνιο έλαβε μέρος το μέλος μας και γνωστός συμπολίτης μας τυφλός μαραθωνοδρόμος; Στέργιος Σιούτης συνοδευόμενος από τον συναθλητή του (επίσης συμπολίτη μας) Παύλο Διακουμάκο. Τερμάτισαν σε χρόνο 2:27. 06.

Το Διοικητικό Συμβούλιο του Συλλόγου μας συγχαίρει τους αθλητές και τις αθλήτριες για τη συμμετοχή τους, τον τερματισμό τους και τις νίκες τους.