Την Παρασκευή 24 Νοεμβρίου 2023 και ώρα 8.00′ μ.μ. στο ΚΑΠΗ Αγίας Τριάδας Βύρωνα (Εντευκτήριο Προσκόπων Βύρωνα), Βουτζά 73 και Φλέμινγκ
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/tafotatispolis.jpg)
Συνεχίζονται οι Κινηματογραφικές Βραδιές του Δήμου Βύρωνα με τον νέο κύκλο προβολών, με τίτλο: Το καχύποπτο βλέμμα Εικόνες του «άλλου», την Παρασκευή 24.11.2023, με την προβολή της ταινίας Τα φώτα της πόλης.
Σκηνοθεσία: Τσάρλι Τσάπλιν
Σενάριο: Τσάρλι Τσάπλιν, Χάρι Κάρ, Χάρι Κρόκερ
Μουσική: Τσάρλι Τσάπλιν
Παίζουν: Τσάρλι Τσάπλιν, Βιρτζίνια Τσέριλ, Χάρι Μάιερ
Αμερικανική ταινία του 1931, 87΄
Μία τυφλή κοπέλα θα βρει το φως της, ένας εκατομμυριούχος ακροβατεί ανάμεσα στην ευσπλαχνία και την απληστία. Μεταμορφώσεις και αλλαγές ρόλων στον κόσμο του Τσάρλι Τσάπλιν την στιγμή που και ο ίδιος περνά από διάφορα επαγγέλματα στην προσπάθειά του να επιβιώσει.
Μετά την προβολή ακολουθεί συζήτηση με τον κριτικό κινηματογράφου Δημήτρη Μπούρα.
Παρασκευή 24.11.2023, 8 μ.μ.
Η προβολή θα γίνει στο ΚΑΠΗ Αγίας Τριάδας Βύρωνα (Εντευκτήριο Προσκόπων Βύρωνα), Βουτζά 73 & Φλέμινγκ
Είσοδος Ελεύθερη
Κοινωνική Προσφορά: Με αφορμή την προβολή της ταινίας συγκεντρώνουμε τρόφιμα μακράς διάρκειας, για την ενίσχυση των Κοινωνικών Δομών του Δήμου μας (Κοινωνικό Παντοπωλείο και Παροχή Συσσιτίου).