Και αυτό το Σάββατο 30 Δεκέμβρη στις 12 το μεσημέρι στο Σύνταγμα καλείται συγκέντρωση αλληλεγγύης για τον παλαιστινιακό λαό.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/image-94-1024x768.png)
Τα Σάββατα της αλληλεγγύης στην Παλαιστίνη ξεκίνησαν την προηγούμενη βδομάδα, όταν δεκάδες εργαζόμενοι/ες και νέες/οι, μαζί με μέλη της παλαιστινιακής κοινότητας συγκεντρώθηκαν στο Σύνταγμα απαιτώντας «να σταματήσει το έγκλημα του Ισραήλ στη Γάζα και κάθε εμπλοκή του ελληνικού κράτους στη σφαγή».
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/12/image-95-1024x768.png)
Στη διαδήλωση καλεί η Πρωτοβουλία Αλληλεγγύης στον Παλαιστινιακό λαό Σωματείων και Συλλογικοτήτων και συμμετέχουν η ΠΕΝΕΝ, οι Σύλλογοι δασκάλων «Αριστοτέλης» και «Κώστας Σωτηρίου», ο φοιτητικός σύλλογος Βιολογικού, οργανώσεις της αριστεράς, η Συνέλευση Αλληλεγγύης στην Παλαιστινιακή Αντίσταση και άλλες συλλογικότητες.