Η φωτογραφική ομάδα του Ιωνικού Συνδέσμου πραγματοποίησε επίσκεψη στο Λαύριο όπου τα μέλη του ξεναγήθηκαν στο “Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου” και τράβηξαν φωτογραφίες.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/Ionikos_lavrio_23-01-1-1024x684.jpg)
Αναλυτικά, η ανακοίνωση του Δ.Σ. του Ιωνικού Συνδέσμου έχει ως εξής:
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/Ionikos_lavrio_23-04-1024x683.jpg)
Την Κυριακή 19 Νοεμβρίου η φωτογραφική ομάδα του Ιωνικού Συνδέσμου με καθηγητή τον Άγγελο Νικολόπουλο διοργάνωσε εκδρομή και φωτογραφική εξόρμηση στο Λαύριο.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/Ionikos_lavrio_23-03-1024x683.jpg)
Η ομάδα είχε μια εκτενή ξενάγηση στο “Τεχνολογικό Πολιτιστικό Πάρκο Λαυρίου”, ένα βιομηχανικό μνημείο που έχει μετασχηματιστεί σε ένα σύγχρονο κέντρο ερευνητικών, εκπαιδευτικών και πολιτιστικών δραστηριοτήτων.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/Ionikos_lavrio_23-02-1024x683.jpg)
Οι καθηλωτικοί χώροι του πάρκου και η συγκλονιστική του ιστορία έδωσαν άφθονο υλικό για φωτογραφίες.
![](https://ekfrasi.net/wp-content/uploads/2023/11/Ionikos_lavrio_23-07-683x1024.jpg)
Η ομάδα στη συνέχεια επισκέφθηκε το επιβλητικό γεωλογικό φαινόμενο με την ονομασία “Χάος” καθώς και στοές παλαιών λατομείων καταλήγοντας για ξεκούραση και “ανεφοδιασμό δυνάμεων” στο γραφικό κέντρο του Λαυρίου.